XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 17.07.2022 R.

 

  1.  XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 17.07.2022 R. 
    1. Nieszpory dziś o godz. 17.30.
    2. Liturgiczne obchody tygodnia:
    • W środę wspomnienie bł. Czesława,
    • W piątek święto Marii Magdaleny.
    • W sobotę święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy.
    1. W tym tygodniu przypadają nowenny:
    • do św. Jana Kantego we wtorek po Mszy św. o godz. 18.00.
    • do św. Jana Pawła II w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.
    1. W niedzielę, 24 lipca, z racji dorocznego wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św., również w sobotę wieczorem. Przed kościołem do puszek będzie można złożyć ofiarę z przeznaczeniem na cele misyjne. Kierowcy będą mogli w tym dniu wesprzeć misjonarzy ofiarami zakup samochodów w ramach akcji 1 grosz za 1 kilometr. Modlitwa błogosławieństwa zostanie odmówiona w kościele, a po modlitwie kierowcy swoimi samochodami będą wjeżdżać przez główną bramę przed kościół i odjeżdżać w prawo koło krzyża misyjnego wyjeżdżając przez parking przy szkole. Dla kierowców zostały zakupione do samochodu samoprzylepne drewniane obrazki z modlitwą kierowcy oraz karta plastikowa: Jestem katolikiem, w razie zagrożenia życia wezwij kapłana.
    2. W przyszłą niedzielę, 24 lipca będziemy obchodzić ustanowiony przez papieża Franciszka II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Temat wybrany przez Ojca Świętego na tę okazję brzmi: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92, 15) i ma na celu podkreślenie, że dziadkowie i osoby starsze są wartością i darem zarówno dla społeczeństwa, jak i dla wspólnot kościelnych, Rodziny i Życia. W tym dniu można będzie zyskać odpust zupełny. Szczegóły w gablotce i na stronie internetowej parafii.
    3. Dziękujemy za złożone dziś ofiary oraz wpłacane na konto parafialne z przeznaczeniem na prace wykończeniowe i utrzymanie parafii.
    4. 7. Przypominamy, że trwają zapisy na pieszą pielgrzymkę diecezji bielsko-żywieckiej do Częstochowy. Plan zapisów jest umieszczony w gablotce i na stronie internetowej parafii.
    5. W piątek o godz. 18.00 będzie Msza św. w intencji Siostry Anny, naszej zakrystianki z okazji imienin. Zapraszamy do modlitwy.
    6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Małego Gościa Niedzielnego, Gościa Niedzielnego. Można jeszcze nabyć podwójny, wakacyjny numer Głosu Serca.
    7. Mieszkańcy Kęt i całego powiatu oświęcimskiego mogą zgłosić się na bezpłatną kolonoskopię w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Szczegóły w gablotce.
    8. Zarząd Klubu HDK informuje, że podczas niedzielnej akcji 10.07.2022 r. – 51 dawców oddało 23 litry krwi. Wszystkim dawcom i organizatorom bardzo dziękujemy i zapraszamy już na kolejną akcję 4.09.2022 r. – wyjątkowo do Domu Kultury w Kętach. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Łagiewnik, zapisy do 24 lipca w zakrystii.

     

     

 

KOLONOSKOPIA: 20 MINUT, KTÓRE RATUJE ŻYCIE

Bez kolejki, skierowania i w znieczuleniu. Mieszkańcy Kęt i całego powiatu oświęcimskiego mogą zgłosić się na bezpłatną kolonoskopię w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Dodatkowo refundowane są koszty dojazdu na badanie i z powrotem do domu. Rejestracja pod nr tel. 12 622 93 51 lub mailowo: kolonoskopia@zeromski-szpital.pl. Wszelkie informacje dostępne są na stronie: https://zeromski-szpital.pl/kolonoskopia/.

Rak jelita grubego wciąż pozostaje jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ludzie umierają. W Polsce rocznie około 14 tys. osób słyszy po raz pierwszy w życiu: pan/pani ma raka jelita grubego. Niestety trafiają do pracowni endoskopii zbyt późno. Tymczasem istnieje możliwość wykryć raka na wczesnym etapie i całkowicie go wyleczyć. Kolonoskopia jest prostym badaniem profilaktycznym, podczas którego lekarz może zdiagnozować w jelicie bezobjawowe zmiany (polipy) i skutecznie je usunąć.

– Jest to szansa, aby polipy nie przekształciły się w złośliwy nowotwór i pacjent wygrał walkę z chorobą. Badanie trwa 20 minut. To są minuty, które mogą uratować życie. Nie trzeba się bać – przekonuje Krzysztof Bartoszewski, szef Pracowni Endoskopii w „Żeromskim”. Dodaje, że usunięcie polipów nie jest bolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.

Z bezpłatnej kolonoskopii w „Żeromskim” mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsi pacjenci (od 40. roku życia) z grup szczególnego ryzyka, których krewni zachorowali na raka jelita grubego. Każdy, kto zgłosi się na badanie, może liczyć na znieczulenie. Rejestrować się na kolonoskopię w znieczuleniu mogą osoby, które mieszkają lub pracują bądź są zameldowane w powiatach:

  • dąbrowski
  • limanowski
  • nowosądecki
  • oświęcimski
  • proszowicki
  • suski
  • tatrzański
  • wadowicki

Środki na jego realizację Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego otrzymał z funduszy unijnych. W ramach programu osobom zainteresowanym skorzystaniem z profilaktyki są także opłacane koszty dojazdu do szpitala i z powrotem.

Rejestracja: nr tel. 12/ 622-93-51 lub osobiście w siedzibie szpitala (adres: Kraków, os. Na Skarpie 66) albo za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając e-mail na adres: kolonoskopia@zeromski-szpital.pl.

Do badań szpital nie kwalifikuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.