MINISTRANCI

WSPÓLNOTY » MINISTRANCI

 

 

Ministrant (łac. ministro, -are; -avi; -atum - służyć, posługiwać, pomagać) – w kościele katolickim osoba posługująca przy celebracji Mszy oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby, oraz nabożeństw). Ministranci są wiernymi świeckimi. Po okresie próbnym są uroczyście przyjmowani do grona Służby Liturgicznej poprzez błogosławieństwo do tej funkcji.

Stroje ministrantów są różnorodne, lecz powinny być zatwierdzone przez biskupa. Wzorem, przewidzianym przez księgi liturgiczne jest alba, lub komża włożona na sutanelę.

 

Patroni ministrantów:

św. Alojzy Gonzaga
św. Dominik Savio
św. Jan Berchmans
św. Stanisław Kostka
św. Tarsycjusz

 

Hymn ministrantów:

Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie.
To nasze rycerskie hasło.
Ono nas zawsze prowadzić będzie,
I świecić jak słońce jasno.

Naprzód przebojem, młodzi rycerze,
Do walki z grzechem swej duszy.
Wodzem nam Jezus w Hostii ukryty,
Z Nim w bój nasz zastęp wyruszy.

Pójdziemy naprzód, naprzód radośnie,
Podnosząc w górę swe czoła.
Przed nami życie rozkwita w wiośnie.
Odważnie, bo Jezus woła.

 

Wspólnota ministrantów w parafii NSPJ powstała w 1987 roku. Od samego początku młodzi chłopcy pomagali w posłudze przy ołtarzu podczas Mszy św. oraz nabożeństw. Ministranci również prowadzą adoracje Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy i Grobie Pańskim. Biorą też udział w dekanalnych i diecezjalnych turniejach w piłkę nożną i na tej płaszczyźnie odnoszą wiele sukcesów. Obecnie wspólnota liczy ok. 20 ministrantów, a ich opiekunem jest ks. Marcin Pomper. Spotkania formacyjne odbywają się w soboty o godzinie 9:00.