Blog

Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Czwartek- 25.06.2026 VIII Dzień pielgrzymowania. 

Po śniadaniu o godz. 6.15 wyruszamy. Dziś do przejechania 132 km. Etap stosunkowo łatwy, więcej zjazdów, bo 2071 m; 1054 m podjazdów. Z góry żjeżdżamy prawie 60 km/godz. Pierwsze 45 km pokonujemy za 1 godz. 45 minut. Krótsze przerwy, dobrze się czujemy mimo, że od 13.00 godziny temeratura blisko 40 °C. Spieszymy, by być w tym wyjątkowym miejscu i uczcic Boga przez Maryję.

O godz. 16.00 jesteśmy przed Bazyliką, wchodzimy i dziękujemy Bogu za szczęśliwe dotarcie i Maryi za opiekę. Robimy pamiątkowe zdjęcie, udzielamy wywiadu miejscowym mediom, obiad i zakwaterowanie.

O godz.19.00 uczestniczymy we Mszy świętej w 45 rocznicę pierwszego objawienia. Mszę św. odprawiam w intencjach mi powierzonych na kartkach, które przywiozłem na rowerze. Odprawia ok. 400 kapłanów i uczestniczy kilka tysięcy wiernych z różnych krajów.

Za wszystko Bogu niech będą dzięki.

Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Środa – 24.06.2026 – VII dzień pielgrzymowania

Wstajemy wcześnie, śniadanie i godz. 5.15 ruszamy z Bania Luki do Kupres. Trasa nie jest długa, bo tylko 124 km, ale bardzo wymagająca. Bardzo dużo podjazdów i zjazdów, w pierwszej części trasy nachylenie wynosiło od 7-16%. Środek trasy w miarę płaski, końcowa trasa 10 km i 5 km podjazdu 8%. Najniższy punkt 170 npm, najwyższy 1223 npm. Przewyższenie 2651 m. Pogoda sprzyjająca. Rano chłodno, przyjemnie, później 30 °C, ale dużo jechaliśmy przez lasy, w cieniu, śpiew ptaków, piękne widoki, cisza, ludzi prawie nie ma. Najwyższa prędkość 56,4 km/godz. Po ujechaniu 5 km Piotr urwał pedał, ale jakoś jechał. W poludnie nasz KwaterMISZTRZ dowiózl zakupione części. Wcześniej Piotr złapał gumę.

Mimo zmęczenia wszyscy bardzo zadowoleni, bo było pięknie. Robimy dużo przerw, techniczne, posiłki i modlitwa. Docieramy o godz. 20.30. Godz. 21.45 Msza św. podczas której dziękujemy za kolejny dzień naszego pielgrzymowania.

Odnośnie myśli z Ewangelii i uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciela, to nie móżna w naszym dążeniu do celu wkraść się rezygnacja. Można całymi latami zanosić do Boga modlitwy i nie otrzymać tego o co prosimy. Jeśli ufamy w Bożą Mądrość., to powinniśmy przyjąć, że Bóg udziela swoich darów w najwłaściwszym czasi i momencie, a nie wtedy kiedy naszym zdaniem czas jest właściwy. Przekonał się o tym Zachariasz i wskutek wątpliwości stracił na pewien czas mowę. Zaufaj Bogu a On sprawi niespodziankę. Prawdziwa ufność i cierpliwość zawsze są nagradzane i zazwyczaj w najmniej spodziiewanym momencie naszego życia.

Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Wtorek – 23.06.2026 – VI dzień pielgrzymowania. 

O godz. 5.30 Msza św. Ewangelia dzisiejsza mówi o ciasnej i wąskiej bramie, przestronnej drodze, chiałoby się dodać jeszcze o drodze pod górę, która prowadzi do wąskiej bramy. Tak, kto chce iść za Chrystusem musi podjąć wysiłek i zostawić, to co utrudnia podążanie za Nim. I nie rzucajmy pereł przed świnie- mówi Jezus, czyli szanujmy nasze sacrum, nasze wartości chrześcijańskie.

Śniadanie o godz. 7.00 i wyjeżdżamy. Na trasie kilka przerw dla ochłody i modlitwy. O godz. 9.45 opuszczamy Chorwację i wjeżdżamy do Bośni i Hercogowiny, „ziemi Maryjnej”. Dziś trasa łatwa, nie jest upalnie, nie ma dużych podjazdów, 490 m przewyższenia, 136 km. Jeden defekt Piotra. O 17.30 jesteśmy na noclegu w Bania Luce. Jutro 118 km i przewyższenia ponad 2000 m. Idziemy coś zjeść na miasto i rano ruszamy ku Maryi i z Maryją, by tak jak On szła do Ain Karim do krewnej Elżbiety, by cieszyć się narodzinami św. Jana Chrzciela, które go narodziny obchodzimy jutro.

Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Poniedziałek – 22.06.2026 – V dzień pielgrzymowania
Wstajemy wcześnie. Godz. 5.25 Msza św. Dzisiejszy fragment Ewangelii można sprowadzić do prostej zasady: Nawrócenie zawsze zaczynaj od siebie. Łatwo jest pouczać innych, wskazywać innym drogę, a jedocześnie samemu nie świecić przykładem życia chrześcijańskiego. Słuchając rad Pana Jezusa, bierzmy je zawsze do siebie, a nie myślmy o innych, aby żyć w prawdzie.
Po Mszy świętej śniadanie. Godz.7.00 wyjeżdżamy i przed południem opuszczamy Węgry – po przejechaniu 51 km.
Jedziemy dziś do Garešnicy na Chorwacji. Jedziemy dużo lasami, dużo przewyższeń, strome podjazdy 10-14%, brak asfaltu, ale w lasach dużo cienia; po południu niebo się zachmurzyło i było łatwiej. Robimy przerwę obiadową koło przydrożnego krzyża i pola kukurydzianego. Gotujemy kiełbasę, robimy kawę, jajka gotowane, mamy nawet prowizoryczny stolik. Potem sjesta. Dwa defekty w ciągu dnia: Jacka i Adriana.
W czasie przerwy obiadowej odmawiamy koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Ruszamy, po 20.00 jesteśmy na noclegu. Dziś przejechaliśmy 151 km, przewyższenia 1107. Za nami już 700 km. Przed nami 400 km. Coraz bliżej.
Na kolację każdy dostał dwa schabowe i trzeba iść spać.
Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Niedziela – 21.06.2026 – IV dzień pielgrzymowania
Wstajemy bardzo wcześnie. O godz. 4.15 dzień rozpoczynamy Mszą św.
Najważniejsze przesłanie z tego fragmentu? Nie bać się. Jezus zachęca do odwagi. Jeżeli Mnie prześladowali, to was prześladować będą. Nie bójcie się. Bójcie się bardziej potępienia i grzechu. Nie bójmy się przyznać do Chrustusa przed ludźmi. Jesteśmy ważni dla Boga. Bóg jest większy od naszego strachu.
Po Mszy świętej śniadanie i 5.50 ruszamy póki jest chłodno. Tempo dobre, o godz. 13.00 mamy już za sobą 100 km. Potem robimy częstsze przerwy, bo jest gorąco. Przejeżdżamy koło Balatonu. Obok nas przechodzi burza, robi się chłodniej i przyjemniej. Docieramy na nocleg do Nagykanizsa o godz.18.30. Dziś przejechaliśmy 164 km ze średnią prędkością 21 km/godz. Przewyższenia 929 m. Wszyscy zdrowi, pojedzeni i omodleni.
Na koniec dzięki za lajki i komentarze, ale nie jestem w stanie fizycznie na nie odpowiedzieć.
Trochę smutny widok, bo przejeżdżaliśmy przez różne miejscowości koło kilkudziesięciu kościołów i nigdzie nie widzieliśmy ludzi idących do kościoła…
Pozdrawiamy serdecznie wszystkich.
Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Sobota- 20.06.2026 – III dzień pielgrzymowania
Dziś inny porządek dnia ze względu na wysokie temperatury.
Godz. 5.10 pakowanie bagaży, 5.30 śniadanie i godz. 6.00 wyjazd. Dziś trasa Nitra- Tenyö, 154,7 km. Teren płaski, tylko 460 przewyższenia. Jedziemy wzdłuż rzeki Wag i później Dunaju. W Komarnie ok. południa opuszczamy Słowacje i wjeżdżamy do Węgier. Rano jest chłodno i drogi nam ubywa. Pierwsze 45 km pokonaliśmy z prędkością ok. 23 km/godz. Średnia prędkość z całego dnia 19,7 km/godz. W południe odmawiamy Anioł Pański, o 15.00 w czasie przerwy obiadowej, koronkę do Miłosierdzia Bożego. Obiad podaje w lesie, menu nie podaje bo tajemnica zawodowa. Niektórzy piszą w komentarzach jak się czujemy, jakie samopoczucie. Dobre, ale byłoby lepsze, gdyby osoba pisząca ten komentarz jechała z nami busem i nas karmiła. Dojeżdżamy na 18.50 na nocleg.
Idziemy na obiadokolacje, rosół i schabowy. O 21.00 rozpoczynamy Eucharystię dziękując Bogu za cały dzień, łatwo nie było, temperatura daje znać o sobie. Chrystus w Ewangelii mówił dziś aby zbytnio nie troszczyć się o to co będziemy jeść czy w co się przyodziejemy. Jadąc ścieżkami rowerowymi, widzimy jak łany zbóż dojrzewają, ptaki i cała przyroda śpiewa Panu chwał – to Bóg przyodziewa, daje wzrost. Starajmy się najpierw o Królestwo, a reszta będzie nam dodana. Ufajmy Panu, bo nasz jest Wielki, On zatroszczy o to co dla konieczne w drodze do nieba.
Jutro niedziela Msza św. O godz4.15 i potem jedziemy dalej.
Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Piątek-19.06.2026 II DZIEŃ PIELGRZYMOWANIA
Rozpoczynamy dzień o godz. 6.00 Mszą św. Ewangelia każe nam odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jest mój skarb, czyli co jest dla mnie najważniejsze? Bo gdzie jest skarb, tam będzie i moje serce. Czy skarbem, kimś najważniejszym w moim życiu jest Jezus Chrystus? Czy wszystko rzeczywiście Mu oddaję? Czy pieśń: Wszystko Tobie oddać pragnę i dla Ciebie tylko żyć znajduje odbicie w życiu codziennym? Każdy niech szczerze odpowie na te pytania.
Po Mszy św. śniadanie i przed godz. 8.00. wyjeżdżamy. Trasa dziś pagórkowata, trochę wzniesień po 14%, może niezbyt długie bo niespełna 2 km, ale żar z nieba odbierał nam siły. W sumie 1108 m przewyższenia. Długość trasy 132 km. Średnia prędkość 20,5 km. W południe odmawiamy Anioł Pański, a po dotarciu do Nitry udajemy się jeszcze przed zakwaterowaniem do katedry św. Emmerama (600-652), męczennik.
W katedrze znajdują się doczesne szczątki św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta – w ołtarzu w małej trumience. Są oni pierwszymi polskimi świętymi, ogłoszonymi w 1083 r. W katedrze był św. Jan Paweł II; na dziedzińcu znajduje się jego pomnik. W katedrze też znajdują się relikwie św. Cyryla.
Nocujemy u OO. Werbistów. Klasztor znajduje się na górze, a powyżej niego kalwaria, stacje drogi krzyżowej. Jemy kolację i szykujemy się na kolejny dzień naszego pielgrzymowania.
Aktualności, Pielgrzymka, Relacje z wydarzeń
Czwartek-18.06.2026 – Pierwszy dzień pielgrzymki

Czwartek-18.06.2026 Pierwszy dzień pielgrzymki

O godz.5.50 rozpoczęliśmy Mszę św. w intencji naszego pielgrzymowania. Pan Jezus mówił w Ewangelii, abyśmy na modlitwie nie byli gadatliwi i kazał nam modlić się modlitwą Ojcze nasz. Co tzn. dobra modlitwa? Św. Jan Paweł II powiedział: „Modlić się znaczy dać Chrystusowi trochę swojego czasu, zawierzyć Mu, pozostawać w milczącym słuchaniu Jego słowa, pozwalać Mu odbić się echem w sercu”. (więcej…)

Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 21.06.2026 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 21.06.2026 r.

 

 

 

  1. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach czerwcowych, które są codziennie o godz. 17.30
  2. Kalendarz liturgiczny:
  • W poniedziałek po nabożeństwie czerwcowym nowenna do św. Jana Pawła II i św. Rity. Na zakończenie Mszy św. będzie błogosławieństwo róż, które można będzie zakupić nabożeństwem lub przynieść zakupioną wcześniej.
  • W środę uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
  • W piątek po litanii do NSPJ nowenna do bł. Celiny Borzęckiej.
  1. Msza św. w intencji Mężczyzn Świętego Józefa, mężczyzn i ojców naszej parafii we wtorek o godz. 18.00, a po niej spotkanie w domu katechetycznym.
  2. W czwartek o godz. 7.30 Msza św. w intencji wynagradzającej Bogu za grzechy zabijania dzieci poczętych, a po niej w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej różaniec pompejański w powyższej intencji.
  3. Msza św. w intencji Pawła Karpińskiego z okazji zbilżających się imienin w czwartek o godz. 18.00.
  4. Msza św. dziękczynna na zakończenie roku szkolnego dla Szkoły Podstawowej nr 2 w czwartek o godz. 9.00. Młodzież szkół średnich i zawodowych zachęcamy do uczestnictwa w piątek podczas dowolnej Mszy św. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.
  5. mgr Piotr Iwanek ukończył dwuletnie studium o specjalności biblijnej na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie z tytułem licencjatu. Gratulujemy.
  6. Msza św. w intencji wolontariuszy, którzy pracowali w kawiarence w niedzielę, 28 czerwca o godz. 8.30.
  7. Intencje pogrzebowe odprawiane przez księży w czasie urlopu są wywieszone w gablotce.
  8. Dziś (w niedzielę, 21 czerwca br.) można złożyć dar krwi od godz. 9.00 do 14.30 na stanowiskach Małopolskiej Stacji Krwiodawstwa w Domu Katechetycznym. Rejestracja do godz. 14.00.

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XI NIEDZIELA ZWYKŁA – 14.06.2026 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XI NIEDZIELA ZWYKŁA – 14.06.2026 r.

 

 

  1. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach czerwcowych, które są codziennie o godz. 17.30.
  2. Liturgiczne obchody tygodnia:
  • We wtorek po nabożeństwie czerwcowym nowenna do św. Jana Kantego.
  • W środę wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
  1. Spotkania wspólnot:
  • Bractwa Miłosierdzia w czwartek o godz. 17.00.
  • Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ w czwartek po Mszy św. wieczornej.
  1. W czwartek o godz. 5.50 Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki rowerowej do Medjugorie. Wyjazd o godz. 7.10. Intencje modlitewne wypisane na przygotowanych kartkach można składać do dzisiejszej niedzieli w skarbonie między ławkami. Relacje z pielgrzymowania można będzie śledzić na stronie parafialnej i parafialnym Facebook.
  2. W piątek oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu. Po nabożeństwie czerwcowym koronka do Miłosierdzia Bożego. Msza św. o godz. 18.00 w intencji dziękczynno – błagalnej o Miłosierdzie Boże dla nas i całego świata.
  3. Zapraszamy dziś do parafialnej kawiarenki w godz. 9.15-13.00. Dzisiaj oprócz ciasta, są lody i napoje dla dzieci. Od przyszłej niedzieli, 21 czerwca kawiarenka będzie nieczynna do końca wakacji. Msza św. w intencji wszystkich wolontariuszy, którzy pracowali w kawiarence w niedzielę, 28 czerwca o godz. 8.30.
  4. Msza św. w intencji Matek i Ojców odbędzie się w poniedziałek, 15 czerwca o godz. 18.00. Po Mszy św. program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież ze szkoły Podstawowej nr 2 w Kętach.
  5. Msza św. dla dzieci przedszkolnych i klas pierwszych oraz małżeństw i rodzin w niedzielę, 21 czerwca o godz. 10.00.
  6. Wszystkim, którzy w dniu odpustu pomogli zorganizować festyn serdecznie dziękujemy, w sposób szczególny dziękujemy Zespołowi Charytatywnemu. Dziękujemy również za dar placków, napojów, lodów, złożone ofiary i zakup różnych odpustowych smakołyków. Dochód z festynu przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, która wyjeżdża na wakacyjne rekolekcje.
  7. Dar krwi będzie można złożyć w niedzielę, 21 czerwca br. od godz. 9.00 do 14.30 na stanowiskach Małopolskiej Stacji Krwiodawstwa w Domu Katechetycznym. Rejestracja do godz. 14.00.
  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Małego Gościa Niedzielnego, Gościa Niedzielnego, Historia Kościoła, Apostolstwo chorych.