News

Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25.02.2024 R.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25.02.2024 R.

 

 1. Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 17.00. Na Gorzkich Żalach zbierana jest składka na kwiaty do Bożego Grobu. Od poniedziałku Msze św. w dni powszednie o godz. 6.30, 7.30 i 18.00.
 2. Kalendarz liturgiczny:
 • w poniedziałek rano po Mszy św. o 7.30 różaniec pompejański wynagradzający zabójstwo dzieci nienarodzonych. Po wieczornej Mszy św. nowenna do bł. Matki Celiny, w środę do bł. kard. S. Wyszyńskiego.
 • W czwartek od godz. 17.00 Godzina Święta przed pierwszym piątkiem prowadzona przez Margaretki. W czasie adoracji modlimy się szczególnie za wszystkich powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. O godz. 17.45 nowenna do św. Józefa Bilczewskiego. Od godz. 17.00 spowiedź przed pierwszym piątkiem.
 • W piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa z racji I piątku miesiąca. Msze św. w tym dniu 6.30, 7.30, 9.00, 18.00 i 20.00! Spowiedź od godz. 17.00 i pół godziny przed każdą Mszą św. Po Mszy św. o godz. 20.00 spotkanie Róży Rodzin i odmówienie jednej tajemnicy różańca.
 1. Msza św. w intencji Mężczyzn Świętego Józefa, mężczyzn i ojców naszej parafii we wtorek o godz. 18.00. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez mężczyzn, a po niej spotkanie w domu katechetycznym.
 2. Sakrament chrztu św. będzie udzielany w niedzielę, 3 marca podczas Mszy św. o godz. 13.00. Rodziców i chrzestnych prosimy na pouczenie przed chrztem w czwartek, 29 lutego po Mszy św. wieczornej.
 3. Droga krzyżowa w piątek dla wszystkich rano o godz. 8.30, po niej Msza św. o godz. 9.00. Po południu droga krzyżowa dla dzieci i dorosłych o godz. 17.15, dla młodzieży i dorosłych po wie­czornej Mszy św.
 4. W sobotę, 2 marca rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne dla dzieci, młodzieży, małżonków i dorosłych. Rekolekcje prowadzi ks. dr Paweł Kaszuba, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II z diecezji przemyskiej. Szczegółowy program na stronie internetowej parafii, w gablotce oraz na kartkach, które można zabrać ze stolika między ławkami oraz w Głosie Serca, który można nabyć przy wyjściu z kościoła. Prosimy, aby ze spowiedzi korzystać już przed rekolekcjami w pierwszy czwartek i piątek.
 5. Program rekolekcji na sobotę, 2 marca: o godz. 7.30 nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca – Msza św. z różańcem wynagradzającym, o godz. 10.30 Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy św. poczęstunek w domu katechetycznym dla ludzi chorych i starszych przygotowany przez Zespół charytatywny. Osoby, które planują przyjąć namaszczenie chorych prosimy, aby na kartkach napisały imię i nazwisko oraz adres celem wpisania do księgi. O godz. 18.00 Msza św. z nauka ogólną. Prosimy, aby w niedzielę na godz. 10.00 przyszły dzieci i młodsza młodzież ze szkoły podstawowej. Chorych odwiedzimy w sobotę, 2 marca od godz. 8.00. Prosimy o zgłaszanie w zakrystii.
 6. W ramach wielkopostnych postanowień zachęcamy do abstynencji od napojów alkoholowych. Wszystkich, którzy podejmą to postanowienie, prosimy o wpisanie się do Parafialnej Księgi Trzeźwości i Abstynencji wystawionej przed obrazem Jezu ufam Tobie.
 7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego, Trwajcie w miłości, Apostolstwa chorych i nowego Głosu Serca na marzec i kwiecień liczący 48 stron w cenie 8 zł, w którym jest podsumowanie ubiegłego roku, jubileusz małżeństw, Szkoły Życia, Orszak Trzech Króli, rozważania na niedzielę, kazania świąteczne i niedzielne, z życia wspólnot, ogłoszenia, program rekolekcji i nabożeństw Wielkiego Tygodnia.
 8. We wtorek, 20 lutego br. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Klubu HDK przy naszej parafii. Prezesem ponownie został wybrany na okres 4 lat pan Adam Kojder; zastępcą – pan Mirosław Gawroński. Klub pozytywnie zaopiniował pracę starego zarządu. W latach 2019- 2023 r. nasi krwiodawcy oddali prawie 520 litrów krwi. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili bardzo dziękujemy. Najbliższa akcja oddawania krwi już w niedzielę, 17 marca 2024 r. Serdecznie zapraszamy!
 9. Został zakupiony nowy projektor do wyświetlania pieśni. Stary, który miał już 12 lat nie nadawał się już do naprawy.
 10. Zapraszamy dziś i w każdą niedzielę do parafialnej kawiarenki w godz. od 9.15-13.00.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18.02.2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18.02.2024 R.

 

 

 1. Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 17.00. Na Gorzkich Żalach zbierana jest składka na kwiaty do Bożego Grobu. Droga krzyżowa w piątek dla wszystkich rano o godz. 8.30, po niej Msza św. o godz. 9.00. Po południu droga krzyżowa dla dzieci i dorosłych o godz. 17.15, dla młodzieży i dorosłych po wie­czornej Mszy św.
 2. W ramach wielkopostnych postanowień zachęcamy do abstynencji od napojów alkoholowych. Wszystkich, którzy podejmą to postanowienie, prosimy o wpisanie się do Parafialnej Księgi Trzeźwości i Abstynencji wystawionej przed obrazem Jezu ufam Tobie.
 3.  Katecheza dla dorosłych odbędzie się w poniedziałek o godz. 18.40 w sali Św. Rodziny w domu katechetycznym.
 4. Spotkanie biblijne odbędzie się w piątek w sali Św. Rodziny o godz. 18.40 w sali Św. Rodziny w domu katechetycznym.
 5. W tym tygodniu po Mszy św. o godz. 18.00 nowenny:
 • We wtorek do św. Jana Kantego
 • W czwartek do św. Jana Pawła II.
 1. Msza św. wynagradzająca Bogu za grzechy zabijania dzieci poczętych w niedzielę, 25 lutego o godz. 7.00. Różaniec pompejański wynagradzający w poniedziałek, 26 lutego o godz. 8.00.
 2. Zachęcamy do nabywania: Małego Gościa Niedzielnego, Gościa Niedzielnego, Gościa Extra, który jest poświęcony w całości tematom związanym z Wielkim Postem i miesięcznika Apostolstwo chorych.
 3. W sobotę, 2 marca rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne dla dzieci, młodzieży, małżonków i dorosłych. Rekolekcje prowadzi ks. dr Paweł Kaszuba, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II z diecezji przemyskiej. Szczegółowy program na stronie internetowej parafii, w gablotce oraz w Głosie Serca, który będzie do nabycia w przyszłą niedzielę.
 4. Klub Honorowych Dawców Krwi przy parafii NSPJ w Kętach informuje, że we wtorek, 20 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w sali Św. Rodziny odbędzie się Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze. Na zebraniu zostanie wybrany nowy Zarząd Klubu na okres 4 lat, a także nowi członkowie Klubu. Wszystkich chętnych, którzy chcą zaangażować się w działalność naszego Klubu serdecznie zapraszamy.
 5. Zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Łagiewnik trwają od 25 lutego do 7 kwietnia 2024 r. w wyznaczonych miejscach naszej diecezji. Można zapisywać się za pośrednictwem Internetu na stronie pielgrzymki. Szczegóły na plakacie w gablotce.
 6. Bardzo dziękujemy za ofiary złożone w środę do puszek z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie. Zebrano 4848 zł.
 7. Zapraszamy dziś i w każdą niedzielę do parafialnej kawiarenki w godz. od 9.15-13.00.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.02.2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.02.2024 R.

 

 1. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 13.00 ostatni dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach nabożeństwa czterdziestogodzinnego. Szczegółowy program w gablotce i na stronie internetowej parafii. Msze św. w czasie ferii zimowych od poniedziałku do soboty, 24 lutego w dni powszednie o godz. 7.00 i 18.00. Spowiedź pół godziny przed Mszą św.
 2. W tym tygodniu Środa Popielcowa rozpoczyna czas Wielkiego Postu. W tym dniu wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli można spożywać posiłki tylko trzy razy dziennie, raz do syta i dwa lekkie oraz obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły obowiązuje od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia, natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od ukończenia 14 roku życia aż do śmierci. W tym dniu rozpoczyna się Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu i Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 7.00, 9.00, 16.00 i 18.00. Podczas każdej Mszy św. obrzęd posypania głów popiołem. Kancelaria w tym dniu nieczynna.
 3. W najbliższy piątek przypada Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Zachęcamy do podejmowania zwłaszcza w tym dniu modlitwy i dzieł pokutnych w intencji osób, które zostały skrzywdzone we wspólnocie Kościoła. W naszej parafii zostanie odprawione Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 8.30 w tej intencji, a po niej o godz. 9.00 Msza św. Po południu Droga Krzyżowa dla dzieci i dorosłych o godz. 17.15, dla młodzieży i dorosłych po wie­czornej Mszy św.
 4. Gorzkie Żale w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00. Na Gorzkich Żalach zbierana jest składka na kwiaty do Bożego Grobu.
 5. W piątek oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu. Po Mszy św. o godz. 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, prośby i podziękowania oraz koronka do Miłosierdzia Bożego. W ramach wieczoru uwielbienia po koronce chwila adoracji Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa prowadzona przez młodzież i zespół Alfaton ubogacona pieśniami pasyjnymi.
 6. Spotkania wspólnot:
 • Klubu Seniora w czwartek o godz. 16.00. W ramach spotkania projekcja filmu To historia współczesnych bohaterów, w których życie w sposób cudowny wkracza św. Józef. Zapraszamy wszystkich chętnych.
 • Bractwa Miłosierdzia w czwartek o godz. 17.30.
 • Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w czwartek po Mszy św. wieczornej.
 1. Msza św. dla dzieci i małżeństw w niedzielę, 18 lutego o godz. 10.00. Z racji wspomnienia liturgicznego Świętych Hiacynty i Franciszka, dzieci fatimskich, zapraszamy również rodziców z małymi, kilkumiesięcznymi dziećmi; będzie specjalne błogosławieństwo relikwiami Świętych Hiacynty i Franciszka oraz modlitwa za ich wstawiennictwem. W ramach kazania, w krótkiej inscenizacji, będzie przybliżone spotkanie dzieci fatimskich z Maryją, które miało miejsce 13 października 1917. Serdecznie zapraszamy.
 2. Zostało jeszcze kilka miejsc na wyjazd dla rodzin i osób dorosłych na Wakacje z Bogiem nad jeziora w Puszczy Augustowskiej i na Suwalszczyźnie. Zapisy i więcej informacji u ks. Proboszcza.
 3. Zachęcamy do nabywania: Małego Gościa Niedzielnego, Gościa Niedzielnego, Gościa Extra, który jest poświęcony w całości tematom związanym z Wielkim Postem i miesięcznika Apostolstwo chorych.
 4. Klub Honorowych Dawców Krwi przy parafii NSPJ w Kętach informuje, że we wtorek, 20 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w sali Św. Rodziny odbędzie się Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze. Na zebraniu zostanie wybrany nowy Zarząd Klubu na okres 4 lat, a także nowi członkowie Klubu. Wszystkich chętnych, którzy chcą zaangażować się w działalność naszego Klubu serdecznie zapraszamy.
 5. Zapraszamy dziś i w każdą niedzielę do parafialnej kawiarenki w godz. od 9.15-13.00. Dzisiaj w kawiarence do kawy oprócz ciasta podajemy wyjątkowo duże i smaczne pączki.

 

Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V NIEDZIELA ZWYKŁA – 4.02.2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 4.02.2024 R.

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po każdej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu.
 2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 13.00 kontynuujemy adorację Najświętszego Sakramentu w ramach nabożeństwa czterdziestogodzinnego. Szczegółowy program w gablotce i na stronie internetowej parafii.
 3. Kalendarz liturgiczny:
 • W poniedziałek wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy.
 • We wtorek wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy
 • W sobotę wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy.
 • W niedzielę, 11 lutego wspomnienie NMP z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. Spotkanie dla ludzi chorych oraz starszych w naszej parafii odbędzie się w czasie rekolekcji parafialnych, 2 marca, w sobotę. Diecezjalne obchody odbędą się w niedzielę, 11 lutego w parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach o godz. 15.00 z udziałem ks. Bpa Piotra Gregera.
 1. Różaniec prowadzony przez członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w czwartek o godz.17.15, a po nim Msza św. w intencji ADŚ o godz. 18.00.
 2. W piątek wypominki i Msza św. ofiarowana za dusze wypominanych w naszym kościele oraz za zmarłych w bieżącym roku.
 3. Animatorzy oazy młodszej wraz z księdzem Sławomirem Maliszem przypominają o spotkaniu integracyjnym, które odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 10 lutego. Zbiórka o godzinie 10.00 w salce oazowej. Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku uczęszczali do wspólnoty oraz dzieci przedszkolne biorące udział w trzecie niedzielę miesiąca. Zapisy i dodatkowe informacje u animatorów. Serdecznie zapraszamy.
 4. W sobotę wspomnienie rocznicy pierwszej wywózki i deportacji ludności polskiej pod okupacją sowiecką w głąb Rosji, (10.02.1940 r., 220 tyś. osób). Modlitwa przy pomniku pamięci Ofiar nazizmu i komunizmu w tym dniu po Mszy św. o godz. 18.00.
 5. W niedzielę, 11 lutego na Mszy św. o godz. 13.00 uroczyste błogosławieństwo dzieci z okazji 1-rocznicy chrztu św. i urodzin.
 6. Serdecznie zapraszamy na Kęckie Warsztaty Gospel – „Uwielbienie w Sercu”, które odbędą się 6-7 kwietnia 2024 w naszej parafii. Udział w warsztatach jest okazją do podszkolenia swojego warsztatu wokalnego i spędzenia pożytecznie czasu. Warsztaty poprowadzi Gabi Gąsior – wokalistka, dyrygentka.

Warsztaty rozpoczną się w kolejną rocznicę odejścia do Domu św. Jana Pawła II, a zakończą się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego po Mszy Świętej o godz. 18.00 modlitwą uwielbienia i koncertem ewangelizacyjnym w wykonaniu GABI GĄSIOR, uczestników warsztatów z towarzyszeniem zespołu HOLY NOIZ.

Bliższe informacje i szczegóły dotyczące uczestnictwa w warsztatach oraz formularz zapisów jest podany na stronie internetowej parafii i parafialnym Facebooku oraz na tablicy ogłoszeń.

 1. We wtorek obchodziliśmy 30 – lecie Szkoły Życia w naszej parafii. W domu katechetycznym w kawiarence jest wystawa fotograficzna przygotowana przez nauczycieli, ponad 60 pięknych zdjęć. Oglądając wystawę można wesprzeć działalność Szkoły Życia składając ofiarę do puszki w sali, a także wypić dobrą kawę i zjeść smaczne ciastko.
 2. W sobotę kancelaria nieczynna. Intencje pogrzebowe odprawiane w czasie ferii zimowych są wywieszone w gablotce.
 3. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w rozbieranie dekoracji świątecznej: młodzieży, kobietom, mężczyznom oraz za pomoc w sprzątaniu kościoła.
 4. Zachęcamy do nabywania: Małego Gościa Niedzielnego, Gościa Niedzielnego oraz miesięcznika Apostolstwo chorych.
 5. Zapraszamy dziś i w każdą niedzielę do parafialnej kawiarenki w godz. od 9.15-13.00.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV Niedziela Zwykła – 28.01.2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela Zwykła – 28.01.2024 R.

 

 1. Dzisiaj rozpoczynamy czterdziestogodzinne nabożeństwo, które będzie przez trzy kolejne niedziele od godz. 14.00-17.30. Plan adoracji w Głosie Serca, w gablotce i na stronie internetowej parafii. Zachęcamy do indywidualnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Nieszpory dzisiaj o godz. 17.30.
 2. Nabożeństwo czterdziestogodzinne związane jest z okresem rozpoczęcia Wielkiego Postu i ma charakter głównie pokutny oraz przebłagalny za grzechy popełnione przez chrześcijan w okresie karnawału. Jest ono wynagrodzeniem za winy nie tylko samych uczestniczących w adoracji, ale wszystkich ich współwyznawców. Traktuje się to nabożeństwo, również jako chroniące przed złem, pokusami i wszelkimi niebezpieczeństwami. Ma ono również służyć pogłębieniu wiary i umocnieniu relacji z Bogiem.
 3. We wtorek o godz. 10.00 Msza św. dziękczynno-błagalna w intencji Szkoły Życia, która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia przy naszej parafii. Modlitwą obejmujemy wszystkie dzieci, które uczęszczały i uczęszczają do tej szkoły, ich rodziny oraz nauczycieli i wychowawców.
 4. Msza św. w intencji Mężczyzn Świętego Józefa, mężczyzn i ojców naszej parafii we wtorek o godz. 18.00. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez mężczyzn, a po niej spotkanie w domu katechetycznym.
 5. Spotkanie formacyjne dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i rodziców w środę o godz. 18.30. Dzieci będą miały spotkanie w kościele, a rodzice w domu katechetycznym. Prosimy, o ile jest to możliwe, aby na spotkanie przyszli oboje rodzice.
 6. Kalendarz liturgiczny:
 • W środę, wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera.
 • W czwartek od godz. 17.00 Godzina Święta przed pierwszym piątkiem prowadzona przez Margaretki. W czasie adoracji modlimy się szczególnie za wszystkich powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. O godz. 17.45 nowenna do św. Józefa Bilczewskiego. Od godz. 17.00 okazja do spowiedzi. Msza św. w intencji kapłanów, za których modlą się Margaretki oraz Episkopatu i Ojca Świętego Franciszka o godz. 18.00.
 • W piątek, 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Życia Konsekrowanego. Modlitwą otaczamy osoby zakonne, w sposób szczególnie pracujące u nas Siostry Zmartwychwstanki i Siostry Klaryski. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 9.00, 16.00, 18.00 i 20.00. Podczas każdej Mszy św. poświęcenie gromnic.  Od 17. 00 do godz. 18.00 ostatnie kolędowanie z chórem Głos Serca. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św. oraz od godz. 17.00. Z racji pierwszego piątku miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu rano od godz. 8.00 – 9.00, prowadzi Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ oraz po Mszy św. wieczornej od godz. 18.30 prowadzi młodzież oazowa i małżonkowie Domowego Kościoła.  Po Mszy św. o godz. 20.00 zmiana tajemnic dla Róży Rodzin.
 • W sobotę, 3 lutego, kolejne NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA. Rozpoczęcie o godz. 7.30 Mszą św. z kazaniem, a następnie Różaniec. Po nabożeństwie zmiana tajemnic Różańca dla Róż Kobiet.
 • W sobotę, 3 lutego od godz. 8.00 odwiedzimy chorych. Prosimy o zgłaszanie w zakrystii.
 • W sobotę wspomnienia św. Błażeja, biskupa i męczennika. Po Mszy św. o godz. 6.30 i godz. 18.00 specjalne błogosławieństwo za jego wstawiennictwem.
 1. W niedzielę, 4 lutego będzie udzielany sakrament chrztu św. podczas Mszy św. o godz. 13.00. Rodziców i chrzestnych prosimy na pouczenie przed chrztem w czwartek, 1 lutego po Mszy św. wieczornej.
 2. Animatorzy Oazy Młodszej wraz z księdzem Sławomirem Maliszem serdecznie zapraszają wszystkich, którzy w tym roku uczęszczali na oazę oraz dzieci przedszkolne biorące udział w spotkaniach trzecią niedzielę na wspólną integrację. Ognisko odbędzie się 10 lutego. Zbiórka będzie o godzinie 10.00 w salce oazowej. Zapisy oraz dodatkowe informacje u animatorów. Serdecznie zapraszamy.
 3. W piątek po Mszy św. o godz. 20.00 prosimy o przyjście i pomoc w rozbieraniu dekoracji świątecznej.
 4. Zachęcamy do nabywania: Małego Gościa Niedzielnego i Gościa Niedzielnego. W przedsionku kościoła można nabyć gromnice. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na cele charytatywne.
 5. Zapraszamy dziś i w każdą niedzielę do parafialnej kawiarenki w godz. od 9.15-13.00.