ORSZAK TRZECH KRÓLI - 6.01.2016 r.

WYDARZYŁO SIĘ » ORSZAK TRZECH KRÓLI - 6.01.2016 r.

ORSZAK TRZECH KRÓLI

 

Po raz pierwszy w naszej parafii przeżywaliśmy nieco inaczej uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, podczas Mszy św. dla dzieci o godz. 10.00. 

Już od dłuższego czasu, obserwując jak w Polsce zaczyna tworzyć się coraz szerzej tradycja Orszaków Trzech Króli, rozważałem jak przeżyć to święto w naszej świątyni. 

Moim zamiarem było, aby dzieci, rodzice, młodzież głębiej przeżyli tajemnicę Bożego Narodzenia podczas Eucharystii. Nie chciałem tworzyć korowodu ulicznego, bo wówczas trudniej byłoby o modlitewne skupienie. Ponadto mini orszak w kościele uniezależnia od pogody, a małe dzieci przebrane za królów, pastuszków, aniołków mogą brać aktywnie udział we Mszy św. 

Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją wejścia - ministranci, lektorzy, Święta Rodzina, dzieci w strojach aniołków, królów, pastuszków, ojcowie jako Trzej Królowie i celebrans, ks. Jacek. Pozostała część dzieci w koronach, strojach aniołków i pastuszków utworzyła szpaler, jak na roratach, wzdłuż głównego przejścia w kościele.

W czasie kazania ks. Jacek zaczął tworzyć żywą szopkę. Przed ołtarzem było tylko Dziecię Jezus. W trakcie dialogu z dziećmi pytał, kto i w jakiej kolejności zobaczył Dziecię oddając Mu pokłon, i kto przybywał do groty betlejemskiej. 

I tak przy śpiewie Dzisiaj w Betlejem pojawiła się najpierw Maryja z Józefem. 

- Potem przybyli aniołowie – odpowiadały dzieci. I wraz ze śpiewem Gdy się Chrystus rodzi kilkanaścioro dzieci w strojach aniołków podeszło na stopnie ołtarza, stając obok Świętej Rodziny. Machając radośnie rączkami kolędowały wraz z wiernymi Gloria, gloria in excelsis Deo. 

Gdy rozległo się Przybieżeli do Betlejem ruszyli z ławek pastuszkowie. A potem wraz z kolędą Mędrcy świata, dostojni ojcowie jako Trzej Królowie stanęli przy Świętej Rodzinie. Za królami podążyło kilkadziesiąt dzieci w koronach królewskich na głowach.

Na koniec każdy uczestnik Eucharystii w duchowej wędrówce podążył z hołdem przed ołtarz, by oddać cześć Dziecięciu i równocześnie samych siebie.

 

I my czekamy na Ciebie, Pana, 

A skoro przyjdziesz na głos kapłana, 

Padniemy na twarz przed Tobą, 

Wierząc, żeś jest pod osłoną 

Chleba i wina – głośny śpiew wypełnił naszą świątynię.

 

 Po końcowym błogosławieństwie ruszył orszak Trzech Króli. Aniołki, pastuszkowie, królowie przeszli boczną nawą i głównym przejściem kościoła przed ołtarz. Kolęda Podnieś rączkę Boże Dziecię zakończyła tę uroczystą Eucharystię.

Bracia i Siostry! W każdą niedzielę mamy podążać na Eucharystię, by składać Jezusowi na ołtarzu dary, nasze życie, radości i smutki. Św. Piotr mówi: „Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was” (1P 5,7). 

W Roku Miłosierdzia zaufajmy Jezusowi, zawierzmy Mu siebie i nasze rodziny, „oddajmy Mu siebie w całości nie jako równowartość, ale po prostu dlatego, że nie mamy nic więcej” (Św. Augustyn). 

Dziękuję wszystkim uczestnikom I Orszaku Trzech Króli w naszej parafii oraz tym, którzy pomogli go zorganizować 

Ks. Jerzy Musiałek