HISTORIA

Ponad dwa lata, od 1 kwietnia 2004 r. w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, miejsce ciszy i szczególnej obecności Boga, gdzie wielu znajduje siłę, pokój, radość i sens życia.

Ogromnym osiągnięciem ks. proboszcza Jerzego Musiałka jest zakup do świątyni wspaniałych koncertowych organów, które uroczyście poświęcił Jego Ekscelencja ks. biskup Tadeusz Rakoczy wspólnie z Jego Ekscelencją księdzem biskupem Adamem Dyczkowskim 30 listopada 2006r. Do chwili obecnej są to największe w naszej diecezji organy. Zainstalowane na przestronnym chórze ładnie wypełniają wnętrze w nowoczesnej obudowie. Ceramiczne figury św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, i św. Grzegorza Wielkiego dopełniają pięknej całości.

Ostatnio rozpoczął ks. Proboszcz instalowanie nowoczesnych witraży ubogacających wystrój kościoła. Nasza świątynia z uwagi na swoją przestronność jest w szczególny sposób predestynowana do organizowania koncertów muzyki sakralnej, organowej czy chóralnej, spotkań teatralnych. Mieszkańcy Kęt, będąc w pewnym oddaleniu od wielkich centrów kultury, gdzie są teatry, filharmonie, festiwale muzyczne, muzea, maja ograniczone możliwości obcowania ze sztuką i dziełami kultury. Dlatego cieszy fakt, że ks. proboszcz Jerzy Musiałek dostrzega ten problem i od jakiegoś czasu w naszej świątyni możemy, uwielbiając Boga, doznawać także wielu przeżyć estetycznych. Wielkie Bóg zapłać za to, co było do tej pory. W naszą wdzięczną pamięć zapadł między innymi koncert amerykańskiej orkiestry „Gustavus Wind Orchestra”, I i II koncert chórów poświęcony pamięci Sługi Bożego Jana Pawła II, koncert sopranistki Bożeny Grudzińskiej – Kubik i organisty Stanisława Pielczyka. Niezapomnianymi również pozostaną Wieczór Pasyjny z organistą Krzysztofem Karczem i Bożeną Grudzińską – Kubik oraz ostatni cudowny Jubileuszowy Koncert Organowy i Smyczkowy kwartetu „Appasionato” i organisty Dominika Sprady w hołdzie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa z podziękowaniem za wszelkie łaski, jakie otrzymała nasza wspólnota parafialna w ciągu tych 20 lat. Z wielka radością już oczekujemy na zapowiedziany koncert 9 września 2007 roku z udziałem J.E. ks. biskupa Adama Dyczkowskiego z okazji Jego pięknego jubileuszu 50 – lecia kapłaństwa.

Przed nami trzecia dekada budowania wspólnoty parafialnej i wznoszenia kościoła materialnego. Radujemy się, że pięknieje i wzbogaca się on w nowe elementy. Jest to źródłem naszej dumy i forma uwielbienia Boga w Jego świątyni. Ważne, aby w tym budowaniu nie ustawać i angażować się według swoich sił i możliwości. Pamiętajmy przeto o słowach św. Pawła: „Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie.” (2 Kor 9, 6-7). Trzeba też wyrazić nadzieję, że dzięki trosce księdza Proboszcza z czasem będziemy dorastać do pełnego przeżywania, przyswajania i odbioru dzieł sztuki podczas koncertów w naszej świątyni i coraz liczniej w nich uczestniczyć, uwielbiając Boga i ubogacając samych siebie. Powiedział bowiem Pan Jezus „Nie samym chlebem człowiek żyć będzie.” (Łk 4, 4).

Wacław Korytowski

Źródło: "Głos Serca" nr 167-168 rok XV (7-8 2007 r.)